top of page

2020’de yeni faiz indirimleri gelir mi?

Merkez Bankası 2019’un son toplantısında faiz oranını 200 baz puan indirerek %12’ye düşürdü. %24 olan politika faizi 2019’un ikinci yarısında art arda 4 kez, toplamda 1200 baz puan indirilerek %12 düzeyine getirildi. Küresel şartlar ve enflasyondaki düşüş bu indirimleri mümkün hale getirdi. Para Politikası Kurulu’nun son toplantıdaki değerlendirmesine göre enflasyon düşüşündeki devamlılığın, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını belirtiliyor.

Görüldüğü üzere faiz indirimleri enflasyondaki düşüşü izliyor. Kasım ayında enflasyon yıllık %10,56 olarak gerçekleşti. Politika faizi %12. Yani enflasyonun yaklaşık 1,5 puan üzerinde bir oran belirlenmiş durumda. Ekim ayı enflasyon raporu tahminine göre 2019 yıl sonu enflasyonu %12 bekleniyor. Bu ve 2020 yılındaki %8,2’lik enflasyon tahmini politika faizinde yeni indirimler için TCMB’ye fazla alan bırakmıyor. Zaten Türkiye’nin şu anda reel faizi emsal ülkelere göre (Hindistan, Rusya, Meksika, Brezilya, G.Afrika, Endonezya) daha düşük seyrediyor. Ülke risk primi de dikkate de alındığında Türkiye’nin 290 civarında seyreden CDS’leri yeni faiz indirimlerini kısıtlıyor.

Bu yıl Merkez Bankası faizleri indirebildiği kadar indirdi. Bu indirimlerin akabinde mevduat ve ticari faizler de düşüş gösterdi. Kurdaki oynaklıklar geride kaldı. Kur-faiz-enflasyon belirli bir patikaya yerleşmiş oldu. 2020’de ekonomi dış şartlara karşı daha hassas bir yol üzerinde ilerleyecek. Enflasyon ve risk primi tarafındaki iyileşmelere karşı ince ayarlı faiz kararlarıyla tepki verilmesi daha muhtemel. Genel kanaat 2020’de büyük faiz indirimleri gelmeyeceği yönünde. Hatta hiç indirim gelmeyebileceği gibi gelirse de toplamda 150-200 baz puanı aşmayacağı söylenebilir.

Tüm yazılar

1/3
bottom of page