top of page

İhracatta 8 aylık "ülke-sektör" performansı

İhracatta Ocak-Ağustos dönemi verileri yayınlandı. TİM verilerine göre ihracatımız (GTS’ye göre) 2019’un ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 oranında artarak 117,2 milyar dolar oldu. Küresel durum, dış pazarlarımızdaki gelişmeler ihracatımızı olumsuz etkilerken ucuz TL, ihracatımızı destekliyor. Nihayetinde ihracat, artış hızında yavaşlama olsa da bir şekilde artıyor. Peki ilk 8 ayda ihracatta hangi ülkelerde hangi sektörlerde nasıl değişimler gözlendi? Aşağıda en çok değişim görülen 5 ülkeyi ve sektörleri inceleyeceğiz.

2019’un ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre tutar olarak (yüzdesel değil) en çok düşüş sırasıyla Almanya, İsviçre, Belçika, Çin, İtalya’da. Bu 5 ülkeye toplam ihracat düşüşü 1,9 milyar doları buldu. Dikkat edilirse 5 ülkenin 4’ü Avrupa’da. Avrupa’daki, özellikle Almanya’daki yavaşlamanın etkisini hissetmeye başladık diyebiliriz. Almanya’ya ihracatı en çok düşen sektörlerin otomotiv, hazır giyim, konfeksiyon ve çelik olduğu görülüyor. Otomotiv, hazır giyim, konfeksiyon ve tekstil sektörleri Avrupa’ya ihracatı en çok düşen sektörler. Çin ise 310 milyon dolarla ihracatımızın en çok düştüğü 4. ülke. Bu gerileme büyük oranda kimyevi maddeler, madencilik ve tekstil ihracındaki azalıştan kaynaklandı.

Tablo 1: 8 ayda ihracatımızın en çok daraldığı ilk 5 ülke ve sektör

İhracatımızın azaldığı ülkeler olduğu gibi arttığı ülkeler de var. Zaten öyle olmasaydı ihracat arttı diyemezdik. Artış görülen ülkeler dikkat çekici. İlk 8 ayda satışları en çok artırdığımız ülke Suudi Arabistan. Suriye ve Doğu Akdeniz politikasında ters düştüğümüz S. Arabistan’a ihracatımız yüzde 31 oranında arttı. Hatta kabaca bakarsak Almanya’daki düşüşü S. Arabistan’la telafi ettiğimizi söyleyebiliriz. Tabi sektörler farklı. S. Arabistan’a ihracatta en büyük atılımı yapan sektörler kimyevi maddeler, çelik ve halı. İhracatımızı en çok artırdığımız diğer 4 ülke ise Hollanda, Malta, Singapur ve İsrail. Tutar bazında en çok artış görülen 5 ülkeye ihracat artışı 2 milyar doları buluyor. Sektörel bazda artışa bakıldığında da dikkat çekici bir husus var. ABD’nin çelik sektörü yaptırımlarını S. Arabistan, Singapur ve İsrail’e yaptığımız ihracatla telafi ediyoruz.

Tablo 2: 8 ayda ihracatımızın en çok genişlediği ilk 5 ülke ve sektör

İlgili Yazı:

Etiketler:

Tüm yazılar

1/3
bottom of page