top of page

Enflasyon hedefine feda edilen istihdam

İstanbul’da oy sayımı devam ederken TÜİK ekonomi için önemli bir gösterge açıkladı. Küresel kriz dönemi olan 2009 Şubat ayında yüzde 14,8 olan işsizlik, 2019 Ocak ayında 14,7 oldu. Bu oran son 10 yılın en yüksek ikinci işsizlik oranı olarak kayda geçti. Gündemin ilk sırasına oturması gerekirken seçim gündemi altında ezildi. İnkar edilen ekonomik yavaşlamanın yansıması oldu.

Görsel 1: İşgücü göstergeleri, TÜİK

İşsizliğin artması beklenmeyen bir durum değil. Sanayi üretimindeki daralma, yatırımların azalması büyümeyi yavaşlatıyor ve istihdamı düşürüyor. Geçen yıl Ocak ayında 3,4 milyon işsiz varken bu yılın aynı ayında işsiz sayısı 4,6 milyona çıktı. Bu son bir yılda işini kaybeden veya iş arayıp da bulamayan 1,2 milyon insan olduğunu gösteriyor. (Görsel 1) 15-24 yaş arası genç işsizliği ise geçen yıl Ocak ayında yüzde 19,9 iken bu yıl 6,8 oranında artarak 26,7’ye yükseldi. 2018 Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programında (YEP) 2017’de 7,4 olan büyümenin 2018’de 3,4 olarak gerçekleşeceği, 2019’da ise 2,3’e düşeceği öngörülmüştü. Yani Türkiye’nin potansiyelinden daha yavaş büyüyeceği zaten biliniyordu. Yavaş büyümenin işsizliği artıracağı beklentisi de YEP’te yer almıştı. (Görsel 2)

Görsel 2: Büyüme ve İşsizlik Oranı, Yeni Ekonomi Programı

Düşük büyüme, dış finansman ihtiyacının azaltılması ve enflasyon hedefleri, maalesef istihdamda fedakarlık yapmayı gerektiriyor. Maalesef işsizlik artışını göze almadan ekonomide denge sağlamak çok zor. Yarın iş arayanların iş bulabilmesi için bugünkü işsizliğe razı olmayı gerektiren bir durum var. Durumumuz, ekonomi yarın daha iyi olsun diye bugün kemer sıkmayı gerektiriyor. Ekonominin yarın daha iyi duruma gelmesi için enflasyonun bugün düşmesi gerekiyor. 2018 Ağustos ayındaki kur şoku maliyetleri artırmış bu da enflasyonu tetiklemişti. Enflasyon da faizleri yukarı çekmiş, üretimi ve büyümeyi kısıtlamıştı. Bunun tersine dönmesi için enflasyonu düşürmek öncelikli amaç haline geldi. Ekonomide yeniden dengelenmenin maliyeti önümüzdeki dönemde de işsizlik olacak.

Tüm yazılar

1/3
bottom of page